Palety drewniane

Palety drewniane są najczęściej występującymi paletami w obrocie towarowym. Palety produkowane z drewna występują w różnych konstrukcjach i wymiarach, dostosowane są do transportu , wózków widłowych oraz całej infrastruktury logistycznej.

Najczęściej spotykane typy palet

„europaleta” (EUR) – 1200 x 800 x 144 mm, obciążenie do 1000 kg

1/2 (EUR) – 800 x 600 x 144 mm

powiększona (EUR) – 1200 x 1200 x 144 mm

ISO – 1200 x 1000 x 144 mm (tzw. angielka)

przeznaczona do kontenerów – 1135 x 1133 mm

Palety EURO może produkować i naprawiać każda firma, która posiada licencję EPAL. Naprawianą paletę można poznać po charakterystycznym gwoździu naprawczym z symbolem EPAL. Każda paleta, która jest naprawiana przez firmę bez licencji, lub ma widoczne uszkodzenia, traktowana jest jako nie EURO – (jednorazowe, uszkodzone, inne). W dokumentach spedycyjnych i magazynowych paletę EURO określa się jako EUP. Palety są traktowane jako EURO, gdyż produkująca je firma posiada licencję. Wszystkie palety EPAL mają stosowny znaczek EPAL na lewym bądź środkowym wsporniku. Palety czyste, ładne, „jak nowe” kwalifikuje się jako I gatunek. Palety zabrudzone, z widocznymi śladami zużycia to II gatunek.

Palety drewniane, w chwili obecnej są często zastępowane przez palety plastikowe. Są one trwalsze, nadają się do recyklingu. Zaletą palet plastikowych jest ich stała waga (tolerancja +/-2%). Odporność na promienie UV. Palety plastikowe z materiału oryginalnego HDPE lub PP mają żywotność 10-15 lat. okres żywotności palety plastikowej zależy od częstotliwości rotacji, a także od ludzi, którzy ich używają. Palety plastikowe mogą być eksportowe, ograniczonego stosowania, do regałów wysokiego składowania, a także do przemysłu spożywczego z atestem PZH.

Weryfikowalność Europalet. 

Euro palety z fałszowanymi oznaczeniami są agresywnie ścigane w Europie. Zarówno użytkowników, jak również władze mogą zażądać kontroli podejrzanej europalety. EPAL także chroni swoje oznaczenia firmowe. Producent i warsztat EUR palet musi być licencjonowany i dopuszczony do produkcji lub naprawy oraz posiadać prawo do korzystania ze znaków towarowych.

Ze względu na Międzynarodowej Konwencji Ochrony Roślin (IPPC skrócona), większość palet wysłanych za granice państwowe musi być wykonane z materiałów, które są niezdolne do przenoszenia inwazyjnych gatunków owadów oraz chorób. Normy palety jest określona w ISPM 15.

Paleta wykonana z surowego drewna nieprzetworzonego jest niezgodna z ISPM 15. Aby być zgodna z normą palet musi być poddana odpowiednim środkom pod nadzorem upoważnionej agencji.

– Obróbce cieplnej – Drewno musi być podgrzewane do osiągnięcia minimalnej temperatury rdzenia 56 ° C przez co najmniej 30 minut. Palety poddane za pomocą tej metody opatrzone są inicjałami HT IPPC logo.

– Impregnacji chemicznej – Drewno musi być impregnowane bromkiem metylu. Palety poddane tej metodzie opatrzone są inicjałami MB IPPC logo.

– Palety wykonane z materiałów innych niż drewno, takich jak stal, aluminium, tworzyw sztucznych lub drewnopochodnych, takich jak sklejka, lub karton nie potrzeba zatwierdzać.